2020-09-26 12:12:10• hírek • Bede Emőke

Mutatjuk, pontosan mely Szatmár megyei településeken van jelen az afrikai sertéspestis

Az afrikai sertéspestis első romániai megjelenését 2017. július 31-ére datálják. A vírust legelőször épp itt, Szatmár megyében mutatta ki az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság, megszabadulni pedig azóta sem sikerült teljes mértékben a fertőzéstől.

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság pénteki adatai szerint a betegség pillanatnyilag nem kevesebb mint 12 közigazgatási egységben van jelen a megyében. A legfrissebb laborvizsgálatok eredményeit is figyelembe véve, elmondható, hogy a kórokozó jelenleg Szilágypéren, Kispéren, Szaniszlón, Tartolcon, Bikszádon, Meggyesfordulón, Kőszegremetén, Érkávás, Avasújfaluban, Vámfaluban, Reszegén, Érkőrösön, Avasújvároshegyen, Terepen, Tasnádon, Apában, Peleszarvazon, Illéden, Érhatvanban, Dacián, Kálmándon és Érszodorón van jelen, ám a szakhatóság azt nem pontosította, hogy e településeken hány gazdaságot érint a megbetegedés.


Azt azonban hozzátették, hogy az elmúlt hét folyamán öt újabb ASP-gyanús esetet regisztráltak, melyeket Vámfaluból, Terepről, Apából, Érkávásról és Érkőrösről jelentettek. A DSVSA munkatársai az érintett gazdaságokból érkező mintákat továbbították laborvizsgálatra.


A hatóság ismételten felhívja a figyelmet, hogy csak és kizárólag azok a sertések kerülnek leölésre, amelyeket a vírus által érintett gazdaságokban neveltek. Hangsúlyozzák továbbá, hogy a gazdáknak kötelező módon be kell jelenti az állatokat az országos adatbázisba, annál is inkább, mert a nem regisztrált állatok után kártalanítási összeget sem tudnak fizetni. Ami pedig az állatvásárokat illeti, azok a fertőzésre való tekintettel továbbra is zárva maradnak.


Veszélyben a farmok is


Szatmár megyében jelenleg 12 sertésfarmot és mintegy 75 ezer disznót érint hátrányosan a hatósági korlátozás. Annak ellenére ugyanis, hogy ezekbe közvetlenül még nem jutott be a fertőzés, mégsem tudják értékesíteni a disznókat, mivel az ASP megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések egyike előírja, hogy a gócpontok 10 kilométeres körzetében szigorúan tilos az élőállat-szállítás.


E problémára megoldást keresve, Radu Bud prefektus a hét elején szakmai megbeszélésre hívta össze e sertésfarmok képviselőit, valamint Vasile Lucuț üzletembert. Utóbbi jelenlétét a megbeszélésen az indokolta, hogy a híres-hírhedt húsfeldolgozó tulajdonosa felajánlotta, üzeme révén segít a farmoknak a sertések mielőbbi feldolgozásában és hőkezelésében, beleértve a fagyasztást is. E megoldást egyébként az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság is elfogadhatónak tartja.


Annak érdekében pedig, hogy magát a fertőzésnek is sikerüljön mielőbb gátat szabni, a kormánybiztos arra kérte a szakhatóságot, hogy minden olyan közigazgatási egységben ellenőrizzék a sertések állapotát, melyben jelen van a gazdák által rettegett betegség.


Bár az afrikai sertéspestis emberre nem veszélyes, azonban jelentős károkat tud okozni a sertésállomány megtizedelése által. Épp ezért a Szatmár megyei DSVSA arra kéri a sertéstartókat, ha bármilyen tünetet vesznek észre az állaton, értesítsék az igazgatóságot a 800826787-es vagy a 0261–715956-es telefonszámon és mielőbb keressék fel az illetékes állatorvost.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: